Pánská společenská móda - blog majitele značky


Fialová barva košile k pánskému obleku. Ano či ne?

01.11.2013

Fialová košile a světle fialová kravata s kapesníčkem do saka - Pánské obleky BANDI Fialová košile a světle fialová kravata
s kapesníčkem do saka - Pánské obleky BANDI

„Fialovou košili nechci, vypadal bych v tom jak buzík. Zkusím raději modrou nebo černou.“ Doslova cituji reakce některých mužů, kteří chtějí k obleku jinou barvu košile než tradiční bílou. Den co den se setkávám ve svých prodejnách Pánské obleky BANDI s muži, kteří se fialové barvy vysloveně bojí. Je to správně? Proč tomu tak je a co s tím?

Měl bych taktéž uvést, že s podobnými reakcemi se setkávám především v prodejnách Pánské obleky BANDI v Ostravě, Pardubicích, Olomouci nebo v Plzni. Zde jsou klienti vůči módě a jejím novinkám více konzervativní. Pravým opakem jsou pak muži v Brně nebo Praze. Ti se nejen změn nebojí, ale naopak je vyžadují.  

Proč to tak je?

Velkou roli v tomto tématu hraje výběr oblečení pro dítě, které nastávající maminky vybírají pro své očekávané potomky. Klukovi modrá, holčičkám růžová až fialová. Takto to má zafixováno každý muž, protože i jako dítě a dospívající nosil věci, které mu maminka koupila. Při pohledu do skříně zcela jistě nenašel nic, co by bylo růžové nebo fialové.

Především tento fakt se podílí na tom, že se muži fialové barvy straní. Jenže dospělý muž není miminko ani dítě a pravidla při oblékání pro něj platí zcela jiná. A co si budeme povídat, český muž je velice konzervativní, ne-li upjatý v porovnání s muži z jiných zemí. Každý, kdo cestuje po světě mi potvrdí, že muži v jiných zemích používají barvy oblečení bez předsudků a v jejich plné škále.

Nosit nebo nenosit fialové košile?

Pánský oblek BANDI v kombinaci s růžovou košilí Pánský oblek BANDI v kombinaci
s růžovou košilí

Proč doporučuji nosit košile a kravaty v růžové a fialové barvě? Především ze dvou důvodů. Ten první je zcela prozaický. Pokud jste manažerem nebo úředníkem a chodíte denně do práce v košili, je potřeba měnit barvy. Budete-li používat pouze pánské košile v bílé barvě, budete na okolí působit jako člověk, který o sebe příliš nedbá. A to, i když je perete každý den. Okolí vás totiž začne vnímat tak, že chodíte do práce jen v jedné košili. A ten druhý důvod? Jednoduchý. Ženám se tyto barvy košil a kravat líbí. A který muž by se nechtěl ženám zalíbit?

Není barva jako barva!

Odstínů látek, ze kterých se vyrábějí pánské košile v barvě fialové a růžové, jsou stovky. Hlavní dělení spočívá v tom, zda se jedná o tmavý nebo světlý odstín barvy. Proč? Společenská etiketa doporučuje pro večerní události konané po 18. hodině, nebo společenské události konané v zimním období, tmavé barvy. Naopak pro denní nošení, nebo v letním období, se doporučuje nosit světlé odstíny. To znamená fialková nebo narůžovělá, nebo chcete-li, lehký odstín fialové či růžové barvy.

Jaký odstín fialové barvy vybrat?

Především záleží na čase a období, kdy se událost bude konat. Je rozdíl mezi zimním a letním obdobím nebo mezi oblékáním pro den nebo večer. Tak jako rozlišujeme výběr parfému, stejně přistupujeme i k barvám u oblečení. Silně kořeněný parfém má své místo pouze na večerní událost. Pro denní užití vybíráme pouze lehké vůně.

Tmavá košile BANDI vhodná na plesy Tmavá košile BANDI vhodná na plesy

Tmavé barvy košil vybíráme pro události, které se konají po 18. hodině večerní nebo v zimním období. Takovou typickou událostí je ples. Tmavě fialovou košili můžete vhodně doplnit světle fialovou kravatou. Ovšem pozor! Bez diagonálních pruhů. Působili byste na společnost dojmem, že jste si odskočili z práce.

Tuto variantu můžete použít, pokud jdete na ples bez partnerky. V případě, že jdete s partnerkou, měli byste mít košili a doplňky sladěny s barvou jejích šatů, abyste byli sladěni jako pár. Pro tyto večerní události doporučuji pouze pánské obleky v tmavých barvách.

Světlé odstíny fialové barvy košil jsou vhodné naopak pro letní období nebo na denní nošení. Příkladem takovéto události může být svatba. Pokud jste pozváni na svatbu jako svatební host, zvolte košili světle fialovou. Tu můžete doplnit kravatou v tmavě fialovém odstínu. Opět i zde platí, že je vaší společenskou povinností být sladěn s partnerkou. Takže pokud půjde vaše partnerka v modrých šatech, fialovou košili ponechte v šatníku a zvolte světle modrou barvu. A k ní například tmavě modrou kravatu.

Nebojte se fialových barev. Budete in.

Jaký názor máte vy na fialové barvy u oblečení pro muže? Napište mi na facebook.

Přečtěte si další rady, jak si díky oblečení zajistit úspěch, na stránkách: Pánské obleky BANDI nebo na stránkách Jak vázat kravatu.cz. Zde najdete i skvělá videa, podle kterých zaváže kravatový uzel i malý kluk.

Komentáře:

Články které by Vás mohly zajímat:

Jakou barvu kravaty by si měl vzít manažer na obchodní jednání, aby byl úspěšný? Kterých chyb se vyvarovat?

Měl jsem nedávno obchodní schůzku s vrcholovým manažerem jedné banky. Předtím jsem ho neznal. Viděli jsme se poprvé. Chtěl, abych změnil banku. Dotyčný si na naše první jednání vzal k bílé košili světle zelenou kravatu. Zeptal jsem se ho v závěru jednání, podle čeho si vybíral barvu kravaty. Řekl mi, že neví. Prý jen tak. Přečtěte si, jaké chyby se dopustil.

Číst více

Jak se obléknout na pracovní pohovor, abyste měli větší šance na úspěch

Jak ovlivnit personalistu firmy, kde se ucházíte o zaměstnání, aby vybral právě vás? Je to jednoduché. Oblečením, empatickou komunikací, znalostmi, správně napsaným životopisem, dokonalým a uvolněným vystupováním atd. Za oblečení se může skrýt mnoho nedostatků. Jak tedy na to, abyste byli vy tím úspěšným?

Číst více

Kecá vám budoucí tchyně do svatby? Nedejte se. Nemusí mít vždy pravdu

Nedávno byl v obchodě BANDI ženich vybírat pánský oblek na svou svatbu. A jak to obvykle bývá, měl s sebou budoucí nevěstu a budoucí tchyni. Ženich už měl vybraný oblek. Takový, ve kterém vypadal dobře a cítil se pohodlně. Ale pak došlo na výběr košile a začalo být v obchodě trochu dusno. Tchyně vymlouvala nevěstě košili v bílé barvě a trvala na výběru fialové košile. Argumentovala tím, že svatební tabule a veškerá výzdoba bude ve fialové barvě. Proto i ženich musí mít fialovou košili. Měla pravdu?

Číst více© 2019, Pánské obleky.cz. Všechna práva vyhrazena. Obsah stránek je majetkem provozovatele. Kopírování, zvěřejňování textů či fotografií je povoleno pouze s jeho
souhlasem. E-mail:

Nahoru ↑